Jeden z nejrozšířenějších mýtů je tvrzení, že je možné spát do zásoby na horší časy. Zkrátka, o víkendu se dospím a doženu, co nenaspím v pracovních dnech. Ostatně, nebylo by to špatné, vytvořit si zásobu, jako křeček zrní, ale nic takového neplatí. Organismus je nastaven jinak. Optimálně funguje tak, že mu vyhovuje pravidelnost. Pravidelné denní a noční cykly, kdy člověk ulehá ke spánku každý den přibližně ve stejnou hodinu, a také ve stejnou hodinu se pravidelně probouzí.
O pravidelném režimu může vyprávět řada mužů, kteří ještě pamatují „vojenský režim“ za socialismu. Pravidelná večerka v kasárnách ve 22 hodin a pravidelný budíček v 6:00 měly něco do sebe, navíc se po přiměřené rozcvičce uvolnily endorfiny z fyzické námahy a tělo se nastartovalo.
Narušení pravidelného rytmu bdění a spánku naopak tělo vyčerpává a ze všeho nejhorší je střídání denních a nočních pracovních směn.
Budíme-li se v průběhu noci, trpíme nespavostí?
Kdepak. To je jen přirozený projev organismu, normální je probouzení i několikrát za noc. Jsou dva druhy spánkových fází: První fáze je hluboký tělesný spánek – tehdy ochabuje tonus svalstva, klesá krevní tlak a redukuje se vyměšování hormonů. Druhou fází je spánek hluboký paradoxní, kdy je tělesná schránka již regenerována a připravena na probuzení, ale v této době se regeneruje mozek. Druhá fáze spánku přichází až v druhé polovině noci, zdají se sny a otevírá se člověku i podvědomí.
Probouzení se v průběhu spánku nastává právě mezi těmito dvěma fázemi a někdy i ve fázi druhé, kdy je tělo již dostatečně regenerováno. Naopak „tvrdý“ spánek téměř bez probouzení je častější, kdy je tělo hodně unavené a má potřebu intenzivnější regenerace.
Mýtus osmihodinového spánku
Kvalitu spánku určují desítky faktorů a každý z nás potřebuje spát různě dlouho. Podstatné je, aby se v průběhu spánku vystřídaly oba základní cykly, a aby se tělo i mozek dostatečně regenerovaly. Kratší potřebu spánku mívají lidé, kteří konzumují racionální stravu, kteří netrpí stresem a žijí celkově pozitivním životem. Takovým lidem někdy stačí spát jen 4 -6 hodin denně. Záleží však na více faktorech. Někdo zkrátka potřebuje spát 10 hodin, zatímco jinému stačí jen čtyři hodinky.