Každé dítě potřebuje prostor v bytě, který bude pouze jeho útočištěm. Nemělo by to být pouze místo pro plnění školních povinností, ale hlavně pro tvořivé nápady, hry, koníčky a kamarády. Rozhodně se nevyplatí jeho zařizování podceňovat. Ke smyslu pro pořádek a k samostatnosti sice bude Váš potomek ještě dlouho dorůstat, ale jeho vlastní pokoj, odpovídající jeho potřebám a zálibám, je pro něj důležitým vzorem.
Pokoj pro sourozence
Když jsou děti dvě a místa málo, musí se do jednoho dětského pokoje vejít vlastně všechno dvakrát. Lépe se vždy zařizuje pokoj pro děti stejného pohlaví a s menším věkovým rozdílem. Ale i kluk a holka spolu mohou bez problémů vydržet v jednom pokoji celé dětství. Místnost se většinou přepaží, ale hlavně záleží na vzájemném vztahu sourozenců a jak se jeden druhému přizpůsobí. Zároveň se učí toleranci a ohleduplnosti, což jsou vlastnosti pro život nanejvýš potřebné.
Co nesmí v dětském pokoji chybět:
· dostatek úložných prostor
· tzv. rostoucí nábytek a dostatečné osvětlení (nastavitelné lampy ke stolu, posteli i počítači)
· jasně vymezený prostor pro hraní, spaní i učení
Odraz dětské osobnosti
Svému dítěti byste měli umožnit, aby se podílelo na zařizování svého pokoje. Dítě je také již osobnost a při vstupu do jeho království by měla být znát. Proto dovolte dítěti, aby se podílelo na výzdobě, výběru barev či hraček, které potřebuje. Těch totiž mívají dnešní děti přespříliš a je třeba dbát na to, aby se dětský pokoj nestal pouhým jejich skladištěm.
Myslete na to, že děti mají mít ve svém pokoji dostatek místa i na zemi, kde si nejraději hrají, a to i když zápasíte při jeho zařizování s každým centimetrem. Stejně důležitý je dostatek přirozeného světla zvenku a především dostatečný pocit soukromí, vlastního místa jen pro sebe, což je stejně důležité pro děti jako pro nás dospělé.