Máta je aromatická bylinka, která patří do čeledi hluchavkovitých. Její listy obsahují množství esenciálních olejů, které obsahují mentol. Proto vynikají svou silnou, příjemnou vůní. Máta má hodně druhů, pro nás je ale neznámější a nejrozšířenější máta peprná. Lze ji pěstovat i doma, jelikož není příliš náročná na podmínky, v kterých roste. Lze ji tedy pěstovat jak na zahrádce, tak i třeba v truhlíku za oknem. Můžete si ji tedy pěstovat i tehdy, pokud bydlíte v bytě. Kvete zhruba od července do září, takže během celého léta můžete trhat jednotlivé lístky a využívat je potom dále. Listy máty totiž obsahují spoustu skvělých látek, jako je již zmíněný mentol, kyselina octová a podobně.
Tyto látky zajišťují, že se máta peprná využívá k léčebným účelům. Již od starého Egypta můžeme vypozorovat, že ji lidé používali jako součást léčitelství. Například na žaludeční obtíže.
I dnes se máta používá především k léčení trávicích obtíží. S oblibou se na tyto obtíže využívá mátový čaj, který dokáže zklidnit podrážděný žaludek, ulevit od bolesti a pomoci těm, kteří trpí například průjmovým onemocněním. Pomáhá také s plynatostí, nadýmáním ale i těm, kteří trpí nepříjemným syndromem dráždivého tračníku.
Nepoužívá se však jen k potížím s trávením. Mátový čaj vám také skvěle poslouží, pokud máte rýmu, jste nachlazení, trpíte kašlem nebo se léčíte s chřipkou. Pomáhá také na bolest v krku, která je častým doprovodným příznakem nachlazení. Mátový čaj také skvěle hydratuje, což je nezbytné, pokud máte nějakou virovou infekci.
Výzkumy také prokázali, že máta působí proti alergické reakci. Proto jsou masti a balzámy z máty skvělé na podráždění kůže, například formou vyrážky, která se objevila jako alergická reakce na určitý alergen. Příjemný chladící efekt vám pomůže také od pálení a svědění kůže.