Mnoho lidí, kteří během pracovního týdne bydlí na sídlišti v paneláku, odjíždí na víkend na chatu či chalupu. Tomu, aby mohli trávit víkend mimo město často obětují a část komfortu, protože leckterá chata slouží víceméně jen ku přespání.
Často koupíme výhodně chatu, která nemá vyřešené přípojky k elektrické energii nebo k vodovodní síti. Zprvu si říkáme, že nebudeme elektřinu potřebovat, že si vystačíme s plynovým vařičem a vodu si budeme vozit v kanystru, ale co si budeme povídat, tohle většinou nikomu dlouho nevydrží. Jsme zvyklí na elektřinu a vodu, která teče po otočení kohoutku a pokud na chatě chceme trávit i prázdniny, bez elektřiny a vody se neobejdeme.
Máte-li chatu či chalupu, ke které potřebujete dovézt veřejné sítě, vodu i kanalizaci, čeká vás hodně běhání po úřadech. Vesnice nebo město, na jehož katastrálním území je vaše chata vám musí schválit napojení na jejich sítě. Často bývá největší problém s připojením na kanalizaci, protože každá vesnice nemá čističku a pokud ji má, tak je omezená určitým počtem přípojných míst, má zkrátka svou kapacitu, kterou nesmí překročit. Pokud nejste připojení na kanalizaci, neznamená to, že nesmíte být připojení na vodovodní síť. S vodovodní přípojkou Provodu budete pravděpodobně potřebovat pomoc, protože komu by se chtělo kopat několik stovek metrů dlouhou vodovodní přípojku. Můžeme vám doporučit firmu Provodu, která nabízí profesionální služby a poradí i s vyřizováním potřebných dokumentů.
Někdy si chaty či chalupy upravujeme k celoročnímu bydlení a výhledově počítáme, že se tam na stará kolena, na důchod, přestěhujeme. Není důvod proč to neudělat, jen musíte své chatě zajistit všechny přípojky, abyste mohli svém stáří prožít komfortně a nemuseli svítit petrolejkou, pro vodu chodit do studánky a na záchod běhat na zahradu do kadibudky.